MC33151PG onsemi
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
MC33151PG onsemi
Description : MC33151PG onsemi PDIP-8
Contact Now
Here is the English description of the MC33151PG chip:
  • Function: Dual Low Power Step-Down DC-DC Converter
  • Input Voltage Range: 2.7V to 5.5V
  • Output Voltage: 0.6V to VIN
  • Output Current per Channel: 150mA
  • Switching Frequency: 500kHz
  • Package: VSSOP-10
The MC33151PG is a dual low power step-down DC-DC converter from ON Semiconductor.
Key Features:
  • Adjustable 150mA output capability on each channel
  • Wide 2.7V to 5.5V input voltage operating range
  • Independent step-down conversion on two channels
  • Ultra-small VSSOP-10 LLP package saves space
  • 500kHz switching enables compact solutions
Common Applications:
  • Dual power rails for portable/wearable applications
  • Distributed battery-powered systems requiring flex I/O
  • Space-constrained devices with multiple voltage needs
Benefits Include:
  • Industry-leading integration density at 150mA per channel
  • Enables tiny dual output solution from single device
  • Highly efficient regulation ideal for battery applications
Well-suited for portable devices requiring independent dual 150mA outputs in the most space-optimized solution.